5 najczęstszych usterek samochodowych
Eksploatacja samochodu wymaga utrzymywania go we właściwym stanie technicznym, zarówno ze względu na kwestie związane z bezpieczeństwem jazdy, jak i koniecznością zachowania pełnej mobilności. Właściciele aut powinni więc regularnie pojawiać się w warsztatach zajmujących się mechaniką pojazdową, by wykonywać przeglądy okresowe oraz sprawdzać, czy wszystkie podzespoły pracują prawidłowo. Warto pamiętać, że pomoże to w uchronieniu się przed poważnymi awariami, które nie tylko mogą unieruchomić wóz na dłużej, ale również będą się wiązały z dużymi wydatkami. Przekonajmy się, co w samochodach psuje się najczęściej.
Jakie usterki samochodów są najczęstsze?
Awarie samochodów wiążą się z usterkami różnych układów. Zwykle wynika to z niedopracowanej konstrukcji zastosowanej przez producenta w konkretnym modelu albo z niewłaściwą obsługą. Jeżeli chodzi o zaniedbania właścicieli, to najczęściej dotyczą one stanu układu hamulcowego. W wielu pojazdach wymiany wymagają nie tylko zużywające się w sposób naturalny klocki hamulcowe, ale także tarcze. Nierzadko wiele do życzenia pozostawia też założone w aucie ogumienie, które bywa mocno starte, co przekłada się na przyczepność i zdolność do odprowadzania wody, a także podatność na pęknięcia. Problemy dotyczą jednostki napędowej, w której wielu kierowców nie wymienia regularnie oleju silnikowego i filtra, a także zapomina o sprawdzaniu kondycji rozrządu. Wśród podzespołów, które wymagają interwencji fachowców, znajduje się z reguły turbosprężarka, co wynika z jej przeciążania, szybkiego wyłączania silnika zaraz po dynamicznej jeździe oraz znacznego przyspieszania mimo nie osiągnięcia jeszcze właściwej temperatury. Elementem, który jest też zwykle bardzo zużyty, są amortyzatory, które muszą radzić sobie nie tylko z przeciążeniami podczas przyspieszania i hamowania oraz pokonywania zakrętów, ale też z nierównościami pojawiającymi się na jezdni.
Jak przedłużyć żywotność auta?
Sposobem na zwiększenie żywotności pojazdu będzie przestrzeganie zasad jego poprawnego użytkowania. Istotne jest też pamiętanie o konieczności wykonywania przeglądów okresowych oraz szybkiego usuwania zauważonych usterek.